Koło Łowieckie nr 13 "DZIK" w Lublinie


Powrót
30 listopada 1998 roku zmarł Nestor Naszego Koła, jego współzałożyciel i członek od 1951 roku

kol. Stanisław Dziuban.

 
 
  Był on żywą historią Naszego Koła.
Ostatnim, który pamiętał jego początki.
Jednocześnie był wspaniałym myśliwym i kolegą, duszą ognisk myśliwskich. Jego wspaniałe gawędy będą długo jeszcze w naszej pamięci.
Urodzony w 1929 roku w Lubaczowie wstępuje do naszego koła w 1951 roku jako jeden z pierwszych członków .
Był jednym z organizatorów gospodarki hodowlanej w obwodach łowieckich jakie koło wówczas dzierżawiło .Zdobywa doświadczenie łowieckie i przekazuje je innym. Nikt z kolegów nie mógł się pochwalić tak długim stażem łowieckim jak on.
Polował przez 47 lat .
W tym czasie wychował całe rzesze członków koła i zawsze był tam gdzie cos się związanego z myślistwem działo.
Posiadał niezrównany talent do opowiadań swoich przeżyć myśliwskich, czym zawsze przyciągał licznie słuchaczy. Stanowiło to jakże piękne dopełnienie tego co nazywamy myślistwem. Jego barwne opowieści tworzyły niepowtarzalną atmosferę pobytu w kniei. Zawsze służył radą dla młodszych myśliwych i przywiązywał wielką wagę do tradycji łowieckich .
Za całokształt swojej działalności został odznaczony Medalem Pięćdziesięciolecia PZŁ.
Jego odejście do"krainy wiecznych łowów" zamknęło bardzo duży rozdział działalności Koła. Niestety w dobie wielkiej pogoni za dobrami wieczystymi, zabrakło nam tej wielkiej osobowości, która tworzyła niepowtarzalną atmosferę łowiectwa taką jak w swoich opowieściach przedstawiali ludzie piszący o myślistwie.
Dotknięty ciężką chorobą, nie przestawał żyć sprawami łowiectwa. Pragnął, aby nad jego grobem zagrały rogi myśliwskie. Jego życzenie zostało spełnione, a my pożegnaliśmy wielkiego człowiek, bez którego historia Naszego Koła jest uboższa o jego barwną postać.
 
  Cześć Twojej Pamięci.  
Powrót
 
Początek strony